יצחק כרמלי הוא עיתונאי וחוקר תפוצות ישראל. יצחק מבקר ומתעד מזה שנים בקהילות יהודיות נידחות ברחבי העולם ומביא סיפורים מדהימים. לפני כמה שנים ערך יצחק מסע אל הכפרים במזרח טורקיה, באיזור ואן ובשקלה, משולש הגבולות – טורקיה, איראן, עירק בלב כורדיסטן הטורקית. המסע תועד בדיסק בשם "המסע להרי אררט" בו הוא מתחקה אחרי שרידי תיבת נח, אשר כביכול נמאו בהרי האררט.

כשיצחק שלח אלי את הדיסקים התרגשתי מאוד. משפחת דמירל, כמו משפחות אחרות מהנאש-דידן הגיעה מבשקלה (בשחלן בלישן דידן) וסבו של אבי היה בין מייסדי הקהילה היהודית בואן. יש הרבה, יחסית, תיעוד ותמונות מהעיר אורמיה בה היתה הקהילה הגדולה ביותר של הנאש-דידן, אולם אין הרבה אודות בשקלה או ואן, כמו גם לגבי סלמס. בבשקלה גרו משפחתי, ומשם נסע דודי לאורמי על מנת להתחתן, שם בנו בית כנסת ועוד.

אני שמח שיצחק אישר לפרסם כאן חלקים מהמסע, ומודה לו. ניתן להזמין את יצחק להרצאות, על רקע שקופיות, בנושאי מסעותיו (טל' 052-7677575).

אגם ואן
מפת האיזור

בסרטון הראשון ניתן לראות את מפלי מורדיה וימת ואן. הימה, שגודלה יותר מ – 3700 קמ"ר מגיעה לאורך של 120 ק"מ ומימיה מלוחים. היא נשלטה בעבר על ידי הארמנים ויש באיים שבה ועל החופים כנסיות ומבצרים מרהיבים.

העליתי באתר תמונה של חנותו של סבי בואן ותמונה נוספת כאן. מקווה שהסרטון יעלה אולי כמה זכרונות מהדור הקודם. את כל התמונות ניתן לראות במדור התמונות באתר.

מפלי מורדיה ואגם ואן, מתוך "המסע להרי אררט" / יצחק כרמלי
אל כפרי הנאש-דידן / יצחק כרמלי
מפת האיזור

בסרטון הבא נפרד יצחק מהעיר ואן ויוצא לחפש אחרי שרידים יהודיים בכפר בשקלה. על הכפר כתבתי במאמר באתר, ששם יש עדויות לקהילה היהודית במאה ה – 19. הקהילה היהודית היא חלק מהקהילות המקוריות של הנאש דידן (כמו אורמי וסלמס) והיא קרובה מרחק קצר מאורמי (משפחתי היו נוהגים לבקר קרובים באורמיה).

באתר יש מספר תמונות מבשקלה, למשל זו. בקרו במדור התמונות באתר ואם יש לכם מה להוסיף, שילחו אלי!

ואן ובשקלה, מתוך "המסע להרי אררט" / יצחק כרמלי

שוב תודה מאוד גדולה ליצחק כרמלי על המסע, התעוד והשיתוף. מלבד הרי האררט, ביקר יצחק גם בהודו, קובה, מצריה, אלבניה, אוגנדה, חבל הבסקים, תוניסה, קרואטיה, גאנה, אתיופיה, חלם, מונקו, ירדן, סלובניה, האיים האזוריים, מרוקו, צפון אירלנד, ארמניה, סרדיניה, מלטה ועוד… הוא מקיים הרצאות בליווי שקופיות, וניתן לצור איתו קשר בטלפון בראשית המאמר הזה.

תגובה אחת

  1. רובי ג'רופני

    מאוד נהנתי מהסרטונים היפים הללו,
    מאוד אשמח לקנות כמה סרטים של משאות שערך יצחק כרמלי בעולם.
    אם אפשר ליצור איתי קשר מהר – כי עכשיו בסוכות אני פנוי ויש לי זמן לזה.
    תודה רבה וחג שמח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *