נאש דידן

מילון ארמי עברי

מילון ארמי עברי בניב לישן-דידן של העדה. המילון הוקם לפני הרבה שנים ונערך לשונית על ידי גבריאל באגר. בשל קשיים טכנים המילון ירד למשך שנים ארוכות ואנו גאים להחזיר את המילון כחלק מאתר נאש דידן המחודש.

ניתן לעיין במילים במילון על ידי בחירת האות הראשונה במילה העברית ברשימה למטה או לפי קטגוריות (ביגוד, איברי גוף, חפצים). ברשימת המילים שתופענה ניתן ללחוץ ולראות לעומקה של כל מילה מה ההטיות שלה, ברבים, ביחיד, בעבר בהווה וכד'.

מילים לפי א"ב

הרבה שנים, כשהזכירו בישראל את השפה הארמית, ההקשר אצל מרבית האנשים היה של שפה ארכאית, מיושנת, שנכחדה וקיימת אך ורק בהגדה של פסח או בתלמוד ופרשנויות אחרות של ספרי הקודש. לא שמעו את השפה מדוברת ברחוב וגם אם שמעו – הישראלים, רובם ככולם – לא היו מזהים את השפה כארמית.

אולם מסתבר כי לא כך הדבר. השפה הארמית, לפחות בניב של אורמיה, סלמס, בשחלן והסביבה, עדיין חייה ומדוברת. אמנם רוב דוברי השפה מבוגרים, וכמעט אין בני דור שני ליוצאי הכפרים שמדברים את השפה באופן שוטף, אולם ניתן לשמוע את הארמית בשיחות סלון בבתי נאש-דידנים, בהצגות והופעות שעולות על ידי בני הקהילה, כמו ניסאן אביב, ניתן לקרוא עליה בספרים שיוצאים לאור וניתן ללמוד אותה מבני העדה ששמחים לחלוק ולשמר את המסורת.