נאש דידן

שורשים

במדור זה ננסה לעזור למי שמחפש למצוא את השורשים המשפחתיים, הקשר לעיר או כפר בו חיה המשפחה במאות שעברו, המאורעות שעברו עליה והדרך של חברי המשפחה לארץ ישראל.

ראשיתו של כל מחקר משפחתי הוא בנטיה והסקרנות הטבעית אצל המשפחה למצוא את שורשיה. לפעמים מנסים לברר מהיכן הגענו על מנת לקבל מושג כללי… ולפעמים זה פתח למחקר ממכר על האנשים והתקופה, שמתחיל בהתעניינות כללית, כמו בשיטוט באתרים כגון זה, וממשיך עם הזמן לתעיוד מקיף של המשפחה חיפושים המגיעים לדורות רבים למעלה ולמאות קודמות הרחק בעבר.

ננסה כאן לתת כיוון כללי מהיכן להתחיל את המחקר ומה לעשות. בהמשך אנו מקווים לרכז כאן כמה מהממצאים היכולים לעניין את כולם, ולהקים מאגר מידע של משפחות וכפרים על מנת לצור את הרשת המקשרת אותנו כולנו יחדיו.

המדור הזה יתפתח עם הזמן, נתחיל בסקירה כללית של הדרך הנכונה, לדעתנו, להתחיל. בהמשך העמוד יהיו קישורים לאתרים, מחקרים ומאגרי מידע של משפחות נאשדידניות ששיתפו עימנו את המידע, או שיכולים להיות קשורים לכל אחד מאיתנו.

בעץ המשפחה של כותב שורות אלו יש מעל לשש מאות חברים, נכון למועד כתיבת שורות אלו. מעל ל – 100 משפחות שונות הקשורות יחדיו ומקורן בסלמס, בשקלה, אורמיה ומקומות נוספים באיזור.

כדי להצליח צריכים שיתוף פעולה מכם. נשמח לעזור ואף לתת במה על גבי האתר לממצאים מעניינים שלכם. בפורום האתר אפשר לפתוח דיונים ולקבל עזרה יותר ממוקדת, ניתן גם לצור קשר איתנו בדוא"ל ובטופס יצרת הקשר בקישור בתפריט מימין.

בהצלחה!

כיצד מתחילים?

תחלה – לדבר!
הדרך הטובה ביותר להכיר את המשפחה וההסטוריה, היא באופן טבעי – לדבר עם בני המשפחה. הרבה פעמים איננו מודעים לעובדה שהדוד, הסבא או האבא יודעים כל כך הרבה על ההסטוריה המשפחתית אולם לא היתה להם ההזדמנות לחלוק את המידע שבידם. לפעמים מגלים בני משפחה שניהלו יומנים ישנים או שמחזיקים עץ משפחה מפורט לכמה דורות אחורה, דבר שיכול לחסוך זמן וטרחה לכם…

להיות מסודרים…
אם מתעמקים בחקר השורשים, אין מוצא משמירה על סדר ותעוד. הדרך הטובה ביותר היא לנהל יומן שבו רשום כל מידע חדש שמגיע, עם המקורות לאותו מידע ותאריכים רלוונטיים. שמות, מקומות ואנשים שנתקלים בהם בדרך מאוד חשובים בשלב מאוחר יותר על מנת להשלים את התמונה כולה.

עץ המשפחה
עץ משפחה מסודר עם כל השמות והאנשים מארגן לנו את כל קרובי המשפחה במבנה הגיוני.

מפות
נסו למצוא מפות שבהן מופיעות הערים והכפרים בהם חיו בדורות הקודמים.

תמונות משפחתיות
זהו את האנשים המופיעים בתמונות המשפחתיות באלבום הישן. התאריכים הכתובים בגב התמונות והשמות או המכתבים הכתובים שם יכולים לתרום המון להבנת הרקע, התקופה והקשר בין האנשים.

מחקר
לאחר שיש לנו תמונה כללית של מי חברי המשפחה, איפה חיו ומה עשו, ניתן להתחיל ולהתעמק בכל הפרטים. מה המאורעות ההסטוריים שגרמו לחברי המשפחה לעבור או לעלות ארצה? מה ההסטוריה של אותה העיר? איך הגיעה לשם הקהילה היהודית? באיזו שפה דיברו?

ישנם כלים ואתרים ברשת שיכולים להיות לעזר במחקר. פורומים, קהילות, הסברים ותוכנות – חלקם מופיעים בקישורים השימושיים באתר זה.

קישורים שימושיים

מה-יא"ה – מפעל התעוד – יהודי ארצות האיסלאם
מפעל שהוקם בשנת 2000 בפקולטה למדעי הרוח באונ' תל-אביב ביוזמתו של פרופ' ירון צור. אתר האינטרנט של המפעל מציג סריקה דיגיטלית, קיטלוג וריכוז חומר תיעודי בתחום. ניתן לערוך חיפוש באתר לפי ארצות ונושאים או חיפוש טקסט חופשי (שימושי גם למחפשי אישים ומשפחות). באתר חומרים גם על יהדות איראן, טורקיה וכורדיסטאן, כשבינהם גם חומרים על אנשי העדה.
http://jic.tau.ac.il/


גנאולוגיה ספרדית
אתר שהוקם ע"י ד"ר ג'ף מלכה והינו מקור המידע המקוון המקיף ביותר לגנאולוגיה של יהדות עדות המזרח ויוצאי ספרד. באתר ניתן למצוא הסטוריה, גנאולוגיה, אתרי אינטרנט שימושיים, בסיסי נתונים, חקר שמות, עצי משפחה ועוד. 
http://www.sephardicgen.com/


גנאולוגיה יהודית
האתר הגדול מסוגו בעולם לגנאולוגיה יהודית, אתר פתיחה ומקור מידע עיקרי לכל חוקר. האתר מחייב הרשמה ולארחיה ניתן למצוא חוקרים עמיתים לאותה עיירה אותה חוקרים, או לאותו שם משפחה אותו מחפשים. ניתן לנבור באינספור מאגרי מידע וקבוצות דיון וכן למצוא עצי משפחה אשר חוקרים אחרים העלו לאתר. 
http://www.jewishgen.org/


FASSAC – אגודה לקידום לימודים ותרבות ספרדיים
אגודה ואתר לקידום חקר ותרבות יוצאי ספרד. באתר האינטרנט ניתן ללמוד על הסטוריה וגנאולוגיה של יוצאי ספרד, מאגר מחקרים ומאמרים וגם מאגרי מידע שונים. עבורינו, מאוד שימושיים החלקים הנוגעים לתורכיה וכן מדריך מקיף למחקרים אודות יהודים שחיו תחת שלטון עותומני. המדריך מסביר בפרוטרוט כיצד ניתן לקרוא מסמכים ישנים, איך נראו התעודות והאישורים השלטוניים העותומניים, איך קוראים את הערבית העותומנית ועוד.
http://www.sephardicstudies.org/ – עמוד הבית
כלים למחקר גנאולוגי ומאמרים על יהדות איראן 


פרוייקט הגנאולוגיה היהודית של איסטנבול
מאגר מידע ממוחשב שניתן לחפש בו מידע אודות נישואין ופטירה של יהודי איסטנבול. שימושי למחפשי שורשים של נאשדידנים אשר נדדו מאזרבייז'אן לאיסטנבול, אם ידועים שמות המשפחה בהם השתמשו אותם קרובים.
http://www.benkazez.com/dan/istanbul/
[עדכון: מאגר המידע הזה ירד בימים אלו מהרשת בעקבות תלונות של כמה ממשפחות יהודי איסטנבול. יחד עם זאת יכול ויעלה מחדש לעיון הציבור ברשת בימים הקרובים]


פורום שורשים משפחתיים בתפוז
במבוא לפורום נכתב – "גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן… מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו – עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו. ". חברי הפורום עוסקים שנים רבות בחקר שורשים וגנאולוגיה. החברים מאוד ידידותיים וששים לעזור לכל חוקר מתחיל, אם הוא או היא נחושים בדעתם לחקור וקראו את המדריכים המצויים בפורום לפני בקשת עזרה מהחברים. 
פורום שורשים משפחתיים


ערכים רלוונטיים מתוך ויקיפדיה
ויקיפדיה הינה אנציקלופדיית תוכן חופשי, דהיינו חופשית לעיון, לעריכה, להעתקה ולהפצה תחת מגבלות מסויימות. להלן ערכים אשר יכולים לתת רקע כללי אודות העדה – 
נאש-דידן
יהדות איראן

One comment

 1. ארז חיים

  שלום רב,

  שמי ארז חיים (34) מחפש את קרובי משפחתו של סבי מצד אבי, יוסף חיים ז"ל בן יחזקאל חיים ז"ל

  סבי נולד בעיר סבלח ובשנות בגרות היגר יחד עם אימו (ערזו) ואחותו (חירתה) לעיר סלמניה בכורדיסטן העיקרית.
  סבא התחתן בסלמניה ועלה עם משפחתו לארץ בשנות ה 50 דרך מעברות עד להתיישבות ביקנעם עילית
  בעבר סיפר שיש לנו קרובי משפחה מסבלח שעלו לירושלים לפני קום המדינה, אך לא רצה לפנות אליהם מחשש שיחשבו שמחפשים כסף.

  שמות הוריו של סב סבי הם דינה ומנשה חיים
  איננו יודעים דבר על קורות משפחתו של סבי

  לעזרתכם אודה
  בברכת שנה טובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *