נאש דידאן - ברוכים הבאים לאתר הקהילה!
the nash didan עדת הנאש דידן
לוגו נאשדידן nashdidan logo
נאש דידן > המלצות
18.07.2019 English
 
ספרים

שפה אחת ודברים אחדים

טקסטים בארמית מזרחית חדשה (להגי אורמיא ונע'דה)
יוסף בן רחמים / הוצאת מכון בן צבי לחקר קהילות ישראל במזרח תשס"ו

ערבי סיפורים היו חלק מן ההווי התרבותי של המשפחות יוצאות דרום אזרבייז'אן, או כפי שהן מכונות בפינו "עדת התרגום".

העלילות המתרחשות בסיפורים מרתקות ומושכות את הלב. אהבה ושנאה, נאמנות ובגידה, קנאה ושמחה רצופות ושזורות אלו באלו.
מאבקים ומלחמות מסתיימים בניצחות "הטובים"; משאלות לבם של האוהבים מתמלאות; ההצלחה, המושגת לעתים אחרי תלאות הכרוכות לא אחת בייסורים, היא פיצוי לכאב ולדמעות של הגיבורים ושל המאזינים.

שירים שנכתבו בעקבות הפרעות ביהודי אורמיא בשלהי מלחמת העולם הראשונה רואים אור כאן לראשונה, כמו גם שירי אהבה, שירי געגועים לציון ושירים מהווי החיים בארץ. מאות הפתגמים והביטויים הלשוניים הנכללים בספר משקפים את חיי המשפחה והחברה. הטקסטים בארמית מנוקדים ומתורגמים לעברית עמוד מול עמוד.

יוסף בן רחמים הוא בן למשפחה שעברה מנע'דא לאורמיא, ובשל הפרעות נדדה משם לבגדאד. בשנת 1935 עלתה משפחתו ארצה וגרה בירושלים. המחבר הוא דובר השפה הארמית בניב אורמיא ונע'דא, בעל תואר שני, מורה, מנהל, מפקח והיה מנהל האגף לחינוך יסודי במשרד החינוך.

[מתוך גב הספר]

הקש כאן לחנות הספרים של יד בן צבי
הקש כאן לקריאה על ערב השקת הספר במכון

 

אלמוס

סיפרה של אורה יעקבי / הוצאת אות-ועוד 2006

סיפורה של אלמוס הוא סיפורם של המיעוטים. סיפור על רוח האדם ועל הישרדות. דרך חייהן של שתי נשים, אלמוס היהודייה ואישתר האשורית ציירתי את כוח החיים העצום של האדם הפשוט.

אלמוס – הגיבורה הראשית היא חריגה בנוף המשפחתי שלה: זרה בעירו של בעלה, גבוהה מדי, גמלונית ולא אהובה במיוחד היא מוצאת את הדרך המאוד מיוחדת שלה לשמור על עצמאותה, להיות נדיבה ומלאת חמלה, להעניק לילדיה חינוך והשכלה שאחרים לא תמיד זכו להם, ולהחליט את ההחלטות שלה.
הדמויות של אישתר וילדיה מביאות את סיפורם הטראגי של הפליטים האשורים והארמנים, את עבודתם של אנשי המיסיון וארגוני הצדקה ששיקמו אוכלוסיות בוגרות ובנו בתי יתומים שהכשירו מאות אלפי יתומים לחיים.
במשך שש שנים אספתי סיפורים של זקני העדה הנקראת נאש-דידן, ראיינתי אנשים רבים בני שבעים ומעלה כדי להעביר את הריחות, הצבעים, המנהגים והתרבות האותנטית של עדה קטנה מאוד ולא מוכרת, אשר שמרה במשך יותר מאלפיים שנה על צביונה המיוחד ושפתה הייחודית (ארמית) והיום הולכת ונעלמת. הנאש-דידן הם יהודים שהתיישבו באגן אורמיה (אזארביג'אן האיראנית למרגלות הרי האררט) עוד בגלות אשור לפני בית שני.
כדי למצוא חומר היסטורי ומסמכים על האירועים ההיסטוריים שהתרחשו בעיר הגעתי עד לפאריס, וושינגטון, ואפילו איראן! כמו בסיפור בלשי אספתי עובדות ממקומות שונים ומגוונים. פאזל ענק של מקטעים מהם בניתי את התמונה השלמה. בין היתר השגתי יומנים של מיסיונרים אמריקאים וצרפתים שחיו בעיר באותן שנים, מכתבים ומסמכים שונים, ספרים נדירים שהודפסו בתקופת מלחמת העולם הראשונה ומיד אחריה, וספרי היסטוריה שהודפסו באיראן. התהליך היה מרתק, והתוצאה – מרגשת!

[מתוך האתר של אורה יעקבי]
הוצאת אות ועוד 2006

לאתר של אורה יעקבי


מוזיקה ופיוטים

חזן פייטן "ישורון"

דיסק מאת בן-ציון ישורון
רצועה אחרונה בדיסק בלישן דידן.
לפרטים - אריק מרדכי 0547521075

בן ציון ישורון - תהילים
תהילים - בן ציון ישורון. לחץ כאן.
 

הדסה ישורון

זמרת ילידת הארץ ודוברת השפה הארמית, מגישה לכם אלבומים ואתר חדש. זוהי תרומה חשובה לשימור השפה והפולקלור של עדת נאש דידאן. הדסה מופיעה בכל רחבי הארץ ובעולם ועד כה הקליטה שני אלבומים.

הדסה ישורון
האתר של הדסה ישורון. לחץ כאן. 


ניווט באתר
 
עמוד הבית
העדה
מפות ותמונות לווין
הבלוג: מאמרים
אורמיה - על העיר
המנהגים
מתכונים
סיפורים עממיים
ניסן אביב
השפה
ארמית - סקירה
פתגמים וביטויים
מילון נאש-דידן
קטעי קול
תמונות
שורשים
כיצד מתחילים?
עזרה וקישורים
משפחות ואנשים
ספר הקהילות
המלצות
צרו קשר
ספר האורחים
הספר הישן
צרו קשר

פרוייקטים
 
ספר הקהילות
ניסן אביב
הבלוגחיפוש באתרמבקרים
מאז 1/1/2008


תגיות - נשדידן, נש דידן, נאשדידן, נאש דידן, נשדידאן, נש דידאן, נאשדידאן, נשטידן, נשתידן רשימת תגיות,
© 2007-2012 עורכי האתר והכותבים        עיצוב ותכנון האתר ע"י מיכה דמירל