נאש דידאן - ברוכים הבאים לאתר הקהילה!
the nash didan עדת הנאש דידן
לוגו נאשדידן nashdidan logo
נאש דידן > השפה > ראשי
26.06.2019 English
 

 
 
לישן דידן - עמוד ראשי ארמית - סקירה פתגמים וביטויים מילון נאש-דידני קטעי קול

נאש דידן - השפה שלנו ("לישן דידן")

השפה הארמית

בניב "לישן דידן" של העדה.

הרבה שנים, כשהזכירו בישראל את השפה הארמית, ההקשר אצל מרבית האנשים היה של שפה ארכאית, מיושנת, שנכחדה וקיימת אך ורק בהגדה של פסח או בתלמוד ופרשנויות אחרות של ספרי הקודש. לא שמעו את השפה מדוברת ברחוב וגם אם שמעו - הישראלים, רובם ככולם - לא היו מזהים את השפה כארמית.

אולם מסתבר כי לא כך הדבר. השפה הארמית, לפחות בניב של אורמיה, סלמס, בשחלן והסביבה, עדיין חייה ומדוברת. אמנם רוב דוברי השפה מבוגרים, וכמעט אין בני דור שני ליוצאי הכפרים שמדברים את השפה באופן שוטף, אולם ניתן לשמוע את הארמית בשיחות סלון בבתי נאש-דידנים, בהצגות והופעות שעולות על ידי בני הקהילה, כמו ניסאן אביב, ניתן לקרוא עליה בספרים שיוצאים לאור וניתן ללמוד אותה מבני העדה ששמחים לחלוק ולשמר את המסורת.

לא מזמן (מרץ, 2008) הגעתי לאירוע של משפחה מבני העדה אשר עלו מאורמיה קצת לאחר קום המדינה. בהליכה בין השולחנות היה ניתן לשמוע פיסות שיחה ב'לישן דידן' שלנו, בשפה קולחת ושוטפת, בין אנשים משכבות גיל שונות, סבים ואבות, יוצאי אורמיה ויוצאי בשחלן, דודים ואחיינים אשר שולטים בשפה בצורה קולחת ונהירה. ההבדלים הזעירים בדיאלקטים של הכפרים השונים לא הפריעו לנאשדידנים מלהבין אחד את השני, והשומע מהצד, כמוני, יכול רק לעצור ולהבין שיש שפה עתיקה ושורשית, שפה שהיתה פעם מדוברת בכל האיזור כשפת אם ועתה בקושי נשמעת, שפה שחושבים שנעלמה - אבל היא חיה ונושמת.

אנו מקווים לתת כאן קצת מידע אודות השפה. ישנו כאן גם מילון נאש דידן קצר, שאולי אינו מדוייק בכמה מילים, אבל ברובו אמיתי. בהמשך אנו מקווים לפרסם מילון ארמי עברי מלא לארמית החדשה שדוברה בפי אנשי העדה, עם הארמית הבסיסית והמילים הזרות בפרסית ובטורקית אזרית שחדרו לשפה והפכו לחלק ממנה.
 


ניווט באתר
 
עמוד הבית
העדה
מפות ותמונות לווין
הבלוג: מאמרים
אורמיה - על העיר
המנהגים
מתכונים
סיפורים עממיים
ניסן אביב
השפה
ארמית - סקירה
פתגמים וביטויים
מילון נאש-דידן
קטעי קול
תמונות
שורשים
כיצד מתחילים?
עזרה וקישורים
משפחות ואנשים
ספר הקהילות
המלצות
צרו קשר
ספר האורחים
הספר הישן
צרו קשר

פרוייקטים
 
ספר הקהילות
ניסן אביב
הבלוגחיפוש באתרמבקרים
מאז 1/1/2008


תגיות - נשדידן, נש דידן, נאשדידן, נאש דידן, נשדידאן, נש דידאן, נאשדידאן, נשטידן, נשתידן רשימת תגיות,
© 2007-2012 עורכי האתר והכותבים        עיצוב ותכנון האתר ע"י מיכה דמירל