נאש דידאן - ברוכים הבאים לאתר הקהילה!
the nash didan עדת הנאש דידן
לוגו נאשדידן nashdidan logo
נאש דידן > המנהגים > ראשי
26.06.2019 English
 
 
 
המנהגים - ראשי מתכונים סיפורים עממיים

נאש-דידן המנהגים

בימי החורף הקשים של צפון פרס ומזרח טורקיה, כשהשלג נערם בפתחי הבתים והקור חודר לעצמות, היו הנאש-דידנים מדליקים את התנורים אשר היו חפורים ברצפת חדר המגורים. התנורים הבוערים חיממו את החדר, והארובה שהתארכה בתעלה חפורה עד למעבר לקירות הבית סיפקה את החמצן הדרוש לבעירה.
כשכולם היו בחוץ, מחפשים אחר הפרנסה, היו האמהות מבשלות את המאכלים בקדירות המונחות על התנורים. עם בוא הערב, השולחן, המונח בפינת החדר, היה תופס את מקומו מעל התנור. המפה היתה נפרשת והמאכלים מונחים מעל. כל בני הבית היו יושבים סביב השולחן, רגליהם מתחת למפה מתחממים בחום התנור וסועדים לאחר יום עבודה קשה.

לאחר הארוחה, היה מגיע תורם של מספרי הסיפורים... הילדים היו יושבים פעורי פה, מאזינים לאגדות מופלאות על נסיכות ונסיכים, עניים שמתעשרים, צדק שגובר ומאבקים מוצלחים. הסיפורים היו תמיד מסתיימים בטוב, והילדים היו נרדמים על שטיחי הצמר מסביב לשולחן כשדמיונם שהופרה בסיפורי האגדות מדריך אותם לקראת שינה עמוקה...
אותם ערבים סביב התנור עם הרגליים תחת השולחן מוכרים למבוגרים יותר מאותו איזור בשם "כורסי" - שמשמעו בטורקית אזרית "שולחן".

גם המבוגרים היו נהנים מסיפורים משלהם, עם מוסר השכל וחוכמת חיים שבפרספקטיבה של היום מעלה זכרונות נוסטלגיים אצל המבוגרים והשתאות אצל סקרנים צעירים יותר. מי שקורא או שומע את הסיפורים היום צריך רק לזכור שמדובר בתקופות אחרות, עם הרגלים ונורמות קצת שונות וסיפורים שסופרו באריכות כבילוי בזמנים קשים, ובזמנים שלא היו מקלטי טלויזיה בסלונים ומחשבים בהם ניתן לשחק.

אנו ננסה כאן לתת מעט מהטעמים של מאכלי העדה ומעט מהסיפורים שסופרו, כפי שהצלחנו לאסוף. אם יש ברצונכם להוסיף מזכרונכם או ממה שעובר בין הדורות במשפחותיכם, אל תהססו לפנות אלינו ולשתף אותנו.
 


ניווט באתר
 
עמוד הבית
העדה
מפות ותמונות לווין
הבלוג: מאמרים
אורמיה - על העיר
המנהגים
מתכונים
סיפורים עממיים
ניסן אביב
השפה
ארמית - סקירה
פתגמים וביטויים
מילון נאש-דידן
קטעי קול
תמונות
שורשים
כיצד מתחילים?
עזרה וקישורים
משפחות ואנשים
ספר הקהילות
המלצות
צרו קשר
ספר האורחים
הספר הישן
צרו קשר

פרוייקטים
 
ספר הקהילות
ניסן אביב
הבלוגחיפוש באתרמבקרים
מאז 1/1/2008


תגיות - נשדידן, נש דידן, נאשדידן, נאש דידן, נשדידאן, נש דידאן, נאשדידאן, נשטידן, נשתידן רשימת תגיות,
© 2007-2012 עורכי האתר והכותבים        עיצוב ותכנון האתר ע"י מיכה דמירל